Wiadomości

O handlu ludźmi z młodzieżą

Sosnowieccy policjanci często spotykają się z młodzieżą by rozmawiać na tematy związane z bezpieczeństwem. Tym razem sosnowiecki profilaktyk podczas spotkania z młodzieżą z Technikum numer 1 w Sosnowcu przekazywał informacje na temat handlu ludźmi, bezpieczeństwa osobistego oraz najczęstszych zagrożeń, na które mogą być narażeni młodzi ludzie.

Handel ludźmi jednak to tylko jeden z tematów, jaki poruszany był w czasie ich trwania. Przedmiotem spotkań było bezpieczeństwo młodych ludzi i dobre praktyki- nawyki i zachowania, których przestrzeganie może uchronić ich przez zagrożeniami. Poruszono problem bezpieczeństwa podczas wyjazdów oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, czym jest handel ludźmi i w jaki sposób można się przed nim ustrzec. Przypominamy, że handlem ludźmi jest werbowanie, transport dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób. Często z zastosowaniem przemocy lub groźby, uprowadzenia, podstępu, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności. Przestępcy oferują również różne korzyści, najczęściej pieniądze, sprawującym opiekę lub nadzór nad inną osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania. Również w pracy lub przymusowych usługach, żebractwie, niewolnictwie lub innych formach wykorzystania, poniżających godność człowieka. Zdarza się też, że w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.

Policjanci przypominają, że Komenda Główna Policji utworzyła skrzynkę e-mailową i infolinię, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, będzie mógł się skontaktować z policjantami. Pisząc na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Nie bądźmy obojętni!

Powrót na górę strony